Saturday 23 August 2014

Vintage dress by Gabriella

My vintage look
Dress: Vintage 
Shoes: Primark (similar here)
Handbag: Jane Norman (similar hereThe waistline was a major issue in the 1950s. Some women really like the snug fit of the Dior dresses while others liked the dresses with no waistline
, often referred to as “sack dresses.”
No final answer to questions about the waistline was given in 1952. The phrase “the wandering waistline” was coined at the Paris spring collections and the waist continued to wander to the point of disappearing, throughout the year.

My beautiful 1950's unusual polka-dot dress found me one day in Happeny flea market in Grand social , Dublin. The first time I saw the dress I knew that it had to be in my wardrobe. And my dream came true.  That day I came home with an amazingly beautiful 1950's star dress. 
I have to admit though that I haven't worn this dress yet. I guess I haven't found the perfect occasion, but I am sure the time will come and I will be the queen of the night.  
Zúžený pas bol hlavným problémom v roku 1950. Niektoré ženy milovali dokonale priliehavé Dior šaty, zatiaľ čo iní ženy preferovali šaty s bez zúženého pasu, často označovaná ako "vrece šaty."
No konečná odpoveď na otázky týkajúce sa zúženého pásu boli konečne rozlusknuté v roku 1952. "putovací pas" bol vytvorený v jarnej kolekcií v Paríži kde zúžený pás pomali putoval k bodu miznutia.Moje šaty z 1950-ho su nezvyčajné ale nadherné. Polka-dot šaty ma našli jedeho deň na Happen flea trhu v Grand Social v Dubline. Keď som prvýkrát videla tieto šaty, vedela som, že ich musím mať vo mojom šatníku. A moje sny sa naplnili. Ten deň som prišla domov s úžasne krásnou hviezdou z roku 1950.
Musím povedať, že som tieto šaty ešte na sebe nemal . Myslím, ešte nebola ideálna príležitosť, ale ja som si istá, že príde čas a ja budem kráľovnou noci.Do you have your favorite vintage dress?
Máte svoje obľúbené vintage šaty?Love Gabriella xxx

.

No comments:

Post a Comment